BFCC Personnel

 

Office Staff

Jennifer Stowers, Principal

[email protected]

ext. 104

  

Susan Sweat, Adult Programs Principal

[email protected]

ext. 116

 

Nicole McCartney, Assistant Principal

[email protected]

ext. 101

 

Lynn Hunt, High School Counselor

[email protected]

ext. 105

 

Diana Wood, Financial Aid/Adult Programs Counselor

[email protected] 

ext. 106

 

Diann Clothier, Financial Aid Consultant

[email protected]

ext. 117

 

Jennifer Morris, Secretary

[email protected]

ext. 102

 

Karen Haught, part-time evening Secretary

[email protected]

ext. 118

 

Katherine Drake, PN Secretary 

[email protected]

 

Chris Bird, Head Custodian

[email protected]

 

 

Academic Teachers

 

Jennifer Reynolds, Embedded English   

[email protected]

 

Jessica Campbell, Embedded Mathematics      

[email protected]

 

Megan Bays, English         

[email protected]

 

Chris Kennedy, Health / PE, Graduation Coach, Fine Arts

[email protected]

 

Brad Clark, Mathematics   

[email protected]

 

Carla Finch, Option Pathway      

[email protected]

 

Belinda Fox, Science         

[email protected]

 

Tracy Meadows, Social Studies   

[email protected]

 

India Perdue, Social Studies Contract, Graduation Coach, Learning Skills; SAT Coordinator

[email protected]

ext. 113

 

Stephanie Anderson, Special Education Coordinator

[email protected]

ext. 110

Technical Teachers

 

Danielle Cole, Animal Systems/Pet Grooming

[email protected]

 

James Botkin, Automotive Technology  

[email protected]

ext. 111

 

Jerome Coleman, Automotive Technician AST - Adult Program

[email protected]

ext. 111

 

Gary Bennett, Carpentry

[email protected]

 

Daniel Reynolds, Cisco / Coding

[email protected]

 

Ralph Rose, Commercial Driving

[email protected] 

ext. 120

 

Norman Ferrell, Computer Operations & Support / Networking

[email protected]

 

Jason Allen, Diesel Equipment Technology - High School and Adult Program 

[email protected]

 

Martha Hewitt, Early Childhood Education (ECCAT)   

[email protected]

 

Jeremy Smith, Electrical Technician          

jssmith@mail.kana.k12.wv.us

 

Brad Parsons, Electrical Technician - Adult Program   

[email protected]

 

Tim Beasley, Energy & Power - *Honors

[email protected]

 

Brian Rooper, HVAC Technician

[email protected]

 

Kevin Dickson, Law Enforcement

[email protected]

 

Matt Cole, Metals Technology      

[email protected]

ext. 109

 

Tina Nolen, Medical Assisting      

[email protected]

 

Christina Holston, Medical Assisting - *Honors 

[email protected]

 

Erica Collins, Practical Nursing - Adult Program

[email protected]

ext. 121

 

Maggie Phillips, Practical Nursing - Adult Program

[email protected]

ext. 112

 

Tiffany Sorgman, Practical Nursing - Adult Program

[email protected] 

ext. 113

 

James Overbaugh, Robotics        

[email protected]

 

Stephanie Rucker, Therapeutic Services, CNA - *Honors 

[email protected]

 

TBA, Therapeutic Services, Health Occupations

TBA

 

Carl Spitzer, Welding - Adult Program    

[email protected]

Website by SchoolMessenger Presence. © 2022 Intrado Corporation. All rights reserved.